2017. december 31., vasárnap

Mikulás napi supraventricularis tachycardia

Tachycardia. December 6-án teniszedzésen, laza bemelegítés után Eszter összeesett, pár másodpercre eszméletét vesztette, utána szaporán vert a szíve. A kórházban sem csillapodott, így alaposan kivizsgálták, 2 éjszaka tartották bent. Labor, mellkasröntgen, hasi ultrahang, szív ultrahang, több EKG és közben állandóan monitorzták a pulzusát, vérnyomását. Végül pénteken, a harmadik nap a kardiológus hazaengedte, azzal, hogy hétfőn az Országos Kardiológiai Intézetben specialista is lássa. Nem találtak semmit (ha terhelés alatt esett volna össze, tisztább lenne a kép), kedvezőtlen körülmények szuperponálódhattak.
Nem vagyunk aggódósak, láttunk már pár betegséget, Emma volt tüdőgyulladással kórházban, egyszer agyhártyagyulladás gyanújával itthon a háziorvossal együtt egy órán keresztül vártuk, hogy lemenjen a láza, Bálintnak volt orrmandulaműtétje és persze sok apróság. De mindig tudtuk, hogy az orvos kézben tartja az esetet, tudja, mit kell csinálni. Itt volt először, hogy 2 napig bizonytalanságban voltunk, szerencsére a kórházi személyzet kedvessége és profizmusa azért hamar megnyugtatott. Meg az, hogy 3 nap után magától lement a pulzusa :)

Zen.
 Első este, még lógnak a vezetékek.
 Első nap kb. ez volt a minimum.
 A röntgenre vártam (gyerekosztály), tök olyan, mintha a néni bemutatna, nem?
 Innen már látni, hogy az a szélvédő :)
 Második nap már száz alá mentünk. Ha aludt.
 Amúgy ez a tök új (Eszter előtt csomagolták ki) ketyere nem logolt semmit, pedig biztos tudna, csak arra használták, hogy a folyosóról is mindig lássák, hogy ver a szíve.
Ezzel küldtek a kórházi gyerekkardiológiára:

2017. december 30., szombat

Hamburg 2017. november 28-29.

LowCost 3D workshop Hamburgban, képes beszámoló kicsit megkésve:

Útközben megálló Braunschweig-ben.
Favázas házak Magniviertel-ben.
Brunscwick palota (belül bevásárlóközpont)
 Sok kettes.
 Ez már Hamburg, városháza.
 Tiszta Velence, csak ez itt nem a tenger, hanem az Elba.
 Holocaust emlékkövek szerte a városban.
 Egységes.
 St. Micahelis templom.
 Kompkikötő.
 Európa 3. legnagyobb forgalmú kikötője (Rotterdam és Antwerpen után).
 A több, mint 400 méteres St. Pauli alagút az Elba alatt.
 Az alagúthoz autóliftekkel is le lehet jutni.
 Szép időben nagy hajós forgalom lehet itt.
 Velence feeling.
 Mérőjeltobzódás az egyetemen.
 Erdőhangulat a karácsonyi vásár bódéi közt; fenyő, kéreg, forralt bor.
 Vega burger a VincentsVegan-nál.
 Hús helyett szejtán, a körítés hozta az illúziót.
 Új egyetem, sok látszóbeton, Holcim előadóterem.
 Csikkek.
 Telegraffitizett egyetemi WC.
 Harang, kereszt. A Wandel Lorch iroda által tervezett ökumenikus kápolna Hafencity-ben.

2017. november 17., péntek

kamion féktáv

Nem semmi, hát még ha a reakcióidőt is lecsökkenti a gyalogos felismerő rendszer:

2017. november 13., hétfő

Hány óra van a Marson?

Nagin Cox a 4 Mars rover közül 3 irányításában vett részt. A Marson 24 óra 40 perc egy nap, így itthon a marsi időbeosztás szerint dolgoznak a rover irányítói; a marsi éjszaka alatt (amikor a rover pihen) töltik fel a következő napi tennivalókat. Munkatársaival ezért folyamatos időzónavándolrásban vannak, hogy ne tévedjenek el, a marsi napot sol-nak hívják, így marsiul van nekik tosol, yestersol, nextersol/solorrow.
(magyar felirattal a TED oldaláról)

2017. november 10., péntek

olimpiai láng repülőgépen

Az Indexen találtam ezt a klassz képet:


Nem mindig ez volt a láng szabványos reptetése:




Persze mi ez ahhoz képest, amikor Szocsi előtt felvitték a Nemzetközi Űrállomásra:


2017. november 4., szombat

elsüllyedt költségek

"Képzeljük el, hogy városunkban fellép kamaszkorunk kedvenc zenekara. Eléggé borsos a jegy ára, húszezer forint, de úgy döntünk, egye fene, ennyit megér a régi ideálunk. Megvesszük a jegyet, berakjuk a belső zsebünkbe, majd a koncertarénában döbbenten látjuk, hogy a jegy nincs a zsebünkben. Sejtjük is, hol ránthattuk ki, de már nem tudunk oda visszamenni. Szerencsére a pénztárcánkban épp lapul egy húszezres, és a pénztárban még kapható néhány jegy. Megvesszük-e újra a belépőt?
A történet másik változata, hogy csak telefonon foglaljuk le a jegyet, és berakunk a belső zsebünkbe egy húszezrest. A koncertaréna pénztárában most azt látjuk, hogy a pénz nincs a zsebünkben. Szerencsére a pénztárcánkban lapul még egy húszezres. Megvesszük a belépőt?
Stanfordi és budapesti diákok egyaránt nagyon hasonlóan válaszoltak ezekre a kérdésekre: az első esetben a többségük nem venné meg újra, a másodikban megvenné. Holott gazdaságilag, avagy logikailag a két helyzet teljesen azonos: húszezer forint elvesztése után dönteni kell arról, hogy a mostani helyzetben is megvesszük-e a koncertjegyet. Mégis másként viselkedik az emberek többsége az egyik helyzetben, mint a másikban. Ez színtisztán racionális lénnyel nem fordulhatna elő, de hát nem vagyunk azok."

A teljes cikk Mérő Lászlótól ITT.

2017. november 2., csütörtök

2017. november 1., szerda

görkori elsősöknek

Görkori edzés elsősöknek. Már akkor megéri, ha egy órát csak koriznak, ezt ráadásul a teremben télen is csinálhatják. De nem csak ennyi, gyakorlatok, trükkök és játék is az edzés része és persze egy újabb alkalom az osztálytársakon kívül barátokat szerezni.



Persze az úszást sem hanyagoljuk, még kitartunk :)