Az etiópoknál a közös tálból étkezés más szinten valósul meg, ott falatonként szednek a közösből. Két matematikust (Lionel Levine és Katherine Stange) ez gondolkodtatott el és arra jutottak, hogy az emberek a visszafelé haladás stratégiáját választják, azaz azt a falatot hagyják a legvégére, amit a társa úgyis legkevesebbre értékel. Ugyanígy visszajátszva meghatározható, melyik az első falat. A HVG-ben találkoztam ennek a problémának kapcsán a Nash-egyensúllyal. Igen, ez az a John Nash, akiről az Egy csodálatos elme (A Beautiful Mind) című film szól. A Nash egyensúly illusztrációi közül nekem a fogolydilemma tetszik a legjobban:
- Alaphelyzet: van két fogoly; ha az egyik vall, de a másik nem, akkor a vallomást tevő elmehet, míg a másik 10 évet kap; ha egyik sem vall, akkor 6-6 hónapot kapnak, ha mindketten, akkor 5-5 évet.
- Ez nem zéró összegű játék.
- A nehézség: a játék "megoldása", a domináns stratégiák melletti egyensúly az, hogy mindketten valljanak. Bármit is tesz a másik, a játékos jobban jár, ha vall. Mégis mindketten jobban járnának, ha egyikük sem vallana.
- A fogolydilemma jelentőségét e paradox tulajdonsága adja, vagyis hogy az egyensúly paretói értelemben rossz eredményt idéz elő. E tulajdonsága miatt a "láthatatlan kéz" ellenpontjának tekinthető. Itt ugyanis az önérdek követése nem segíti elő a közérdeket.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése